Stratejiler

Biz ne yazacağımıza karar vermeden Barış Erman konu üzerine fikirlerini bizimle paylaşmış. Onunkiler ardından bizim nacizane fikirlerimizi de okuyabilirsiniz. Yeni strateji önerisi olanları muhabbetle forumda bekliyoruz.

koz olarak ne açayım?

Koz henüz açilmadigi sirada, koz olarak düşünülen türün yalniz bir papaz ve bir daminin bulunmasi iyi degildir. Serinin diger üyelerinden de en az bir güçlü kagidin bulunmasi tercih sebebidir. Özellikle sinek veya kupa koz açarken bu taktik nokta daha çok önem kazanir. Zira bunlarda, seriden kagit gelmemesi halinde karo vale-maça dam ikililerine dönmek daha zordur. (Barış Erman)

[Sinek ve Kupa, dikkat edilirse sitede çok fazla adı geçmeyen renkler. Sık sık başa bela olurlar, 500’ler geldikçe elinizi sıkıştırırlar, genellikle bu renklerin koz olarak seçildiği oyunlar, “bir daha bunu koz olarak söyleyen ne olsun” benzeri nidalarla sonlanır. Şaka bir yana, karo ve maça oyunun en güçlü kozlarıdır.]

koz olarak ne açayım? (2)

Ayni nedenle, karo koz açarken elde karo valenin bulunmasi tercih sebebidir. Aksi takdirde, bütün karo valeleri rakip toplarsa, seriden gitmeye de imkan kalmayacagindan, bütün el hiçbir sey yazilamaz olur. (Barış Erman)

[Ne 250, ne de 500’ler yazılamaz hale gelince, insan 150’li mi kovalasam, 100 100 As’ları mı yazsam diye biçare dertlere düşüyor]

kağıt saymak

Atilan kagitlarin sayilmasi zor olsa da, en azindan kozlarin (koz dışı bir seri kullaniliyorsa, ayrica bu serinin) ve karo valeler ile maça damlarin sayilmasi çok önemli avantaj saglar. Hem elinize hangi kagidin gelecegini beklemek açisindan, hem de karsi tarafin ne açmak üzere oldugunu tahmin açisindan önemlidir. (Barış Erman)

[Kağıt sayabilmek oyunda bir seviye atlamak, bir kuşak atlamak manasına gelir. Başta oyunu öğrenmek zor gelse de, aslında bezik kolay bir oyundur. Kurallara bağlı olarak oynandığında sadece yerden gelecek kağıdı beklemek, bir strateji geliştirememek demektir. Barış Erman’ın da belirttiği gibi, eğer kağıt saymayı da yavaş yavaş geliştirebilirseniz, ki kağıt saymadan oynayana bir çok yerde “kumda oyna” derler, oyundan aldığınız zevk misliyle artacaktır. Henüz ortaya çıkmamış ve sayımınıza göre yerden gelmesi muhtemel bir koz As’ın oyun sonuna doğru gelmesi, beklentilerinizin doğrulanması, bu beklentiye göre uyguladığınız stratejinin başarıya ulaşması, insana yaz mevsiminde şeftali yemiş gibi tat verir, keyif verir.

Aynı anda değişen bir kaç sayıyı akılda tutmak zor olabilir bazen. Yeni başlayanlara önerdiğimiz şöyle bir yöntem işe yarayabilir. Kafanızda 5 basamaklı bir hesap makinası yaratın. Koz serisinin her bir kağıdı için.

0    0    0    0    0
A   10   K    Q    J

şeklinde. Her biri yere düştükçe o basamağı arttırın. Bir As, iki papaz, bir kız, üç vale düşmüşse kafanızda bu makina

1    0    2    1    3

rakamlarını gösterecektir. bu sayıyı ister “on-ikiyüz on üç” diye, ister “on bin ikiyüz on üç” diye aklınızda tutun. hangisi kolayınıza gelirse.]

kağıt saklamak

Elde kagit saklamak ve açilacak seyler hakkinda fazla renk vermemek bazi durumlarda oyun kazandirabilir. Blöf bezikte dogrudan yer tutmasa da, bütün kagitlari önünde açik duran bir kisinin dezavantajli duruma düsecegi açiktir. Bu nedenle, örnegin, içinde iki veya üç karo valenin bulundugu koz olmayan dört vale ile 40 puan yazilacagina bunlarin elde tutulmasi ve karo vale disinda kalan kagitlarin atilmasi daha uygundur. Belki 40 puan yazilmamis olur, ama karsi taraf sizin karo vale-maça dam ikililerinde avantajli duruma geçtiginizi de ögrenmez. Sonuç: rakibiniz hem ileride bunlari açmaya çalistiginizda sizi engelleyecek kagitlari biriktirmez, hem de mesela elinizde üç karo vale bulunduğunu bilse kendisine gelecek maça damlari harcamayi seçebilecekken, bunlari elinde bos yere tutmaya devam edebilir. (Barış Erman)

[Bazı durumlarda rakibiniz, sizin 3 karo vale ile maça kızsızlıktan kıvrandığınızı, ya da aynı renkten 3 As ile dördüncüyü beklediğinizi anlayabilir ve Barış Erman’ın da dediği gibi size cehennem ıstırabı çektirebilir. Bunu yapan siz olduğunuzda, bunun gerçekten keyif verici bir şeytanlık olduğunu anlarsınız]

briskler

Ortaya atilan 10’lular ve As’larin toplanmasi, tabii ki birinci öncelik degildir. Fakat, mesela seriden kagit attiginizda, karsi taraf eli kendisinde tutmak için güçlü bir kagit atacaktir. Bu kagidi döndürdügünüzde ise, hem onun puan yazmasini önlemis, hem de güçlü kagidi alip bir de 20’lik avataj saglamis olursunuz. Bu nedenle, koz dokuzlulari, bu gibi kritik noktalarda harcamak üzere elde tutmakta yarar vardir. Oyunun sonuna dogru atilan bir dokuzlu, 500’ün üzerinde, bir puan avantaji anlamina gelebilir. (Barış Erman)

Bir Cevap Yazın