Ana Kurallar

Bezik’te amaç bir takım sayı grupları yere açarak sayı almaktır. Kazanılan her sayı, marköz adı verilen sayı tahtasına yazılır. (Marköze sayıların nasıl yazılacağını daha iyi açıklandığı Malzemeler sayfasına bakabilirsiniz)

Toplam 3000 sayıya ulaşan oyuncu oyunu kazanmış olur.

Oyun sonunda 3000 sayıyı geçen oyuncu, 1 puan alır. Puanlar ayrıca bir kağıda, toplanarak yazılır. Genelde şöyle bir puan tablosu belirir:

(Anlatımın devamında oyunculara Ali ve Ayşe diyeceğiz.)

Toplam 16 puan alan oyuncu, oyunu kazanmış olur. Eli sıkılır, tebrik edilir, ortalama 2-3 saat süren bu oyundan hala sıkılınmamışsa, yenilen pehlivan ayağına yatılır, bir oyun daha teklif edilir.

Bezik kozlu bir oyundur, oyunculardan biri oyun stratejisine ve eline gelen kağıda göre, oyun sırasında bir koz belirler, o elde koz seçilen renk olur.

Bezik’te kartların geleneksel güç sıralamasında bir değişiklik vardır. Sıralama şöyledir. A, 10, K, Q, V, 9. Dolayısıyla 10’lu papazdan, kızdan ve valeden daha güçlüdür, yani oyun sırasında bu kağıtları alabilir.

Yere açılan ve sayı almak için yere atılan her kağıtta, oyuncu almaya niyetlendiği sayıyı söylemek durumundadır. bu hem karışıklıkları engellemek, hem de karşıdakini uyarmak amacı taşıyordur (herhalde). (örnek: Ayşe yere koz serisi açacak, “250” diyor ve yere açıyor)

Oyunu ilk öğrenenler için zor olsa da kağıt saymak, özellikle kozları, karo vale (Karo J) ve maça kızları (Maça Q) saymak pek çok avantaj sağlar. Elinizi çıkmamış kağıtlara göre kurabilirsiniz bu sayede.

Bir Cevap Yazın