Kağıtların Dağıtılması

Oyuncu desteyi karar, rakibe kestirir. Altta en az üç kağıt kalacak bir şekilde kağıtlar kesilmelidir. Dağıtıcı kesilen üst grubun son kağıda bakmadan, alttaki kağıt grubunu üste alarak dağıtmaya başlar.

Dağıtımda 3’er 3’er toplam 9 kağıt dağıtılır. 2-2-2-3 ya da başka bir varyasyonla dağıtmak doğru değildir. Kalan kağıtlar, eller sırasında çekilmek üzere yere serilir. Kağıt dağıtma sırasında ele almadan As, Onlu, Papaz, Kız yada Vale gözükürse yeniden kağıt dağıtılır.

Ali kağıtları dağıttığında ilk oynayacak oyuncu Ayşe’dir. Ayşe yere bir kağıt atar, Ali karşılık verir. Ali, Ayşe’nin attığı kağıt serisinin daha yükseğini ya da koz atarsa sıra Ali’ye geçer. Daha yüksek kağıdı atan yerdeki kağıtları alır,ve önünde biriktirir. Ali istediği kağıdı atmakta serbesttir. Aynı seriden kağıt atmak ya da yükseltme zorunluluğu gibi kurallar yoktur. Ali daha yüksek bir kağıt attı ve sıra ona geçti, yerdeki dizili kağıtlardan bir tanesi çeker, Ayşe de ondan sonra bir kağıt çeker ve Ali yere bir kağıt atar.

Oynanan kağıt yerden kalkmaz, üzerine kağıt düştü düşmedi, ne yapsak da o yanlışlıkla attığımız kağıdı kurtarsak tartışması yapılmaz. giden gider…

Oyun sırasında, yere kağıt atılmadan önce (yani desteden çektikten sonra) her iki oyuncunun da elinde daima 9’ar kağıt olmalı. Eskik ya da fazla kağıt olduğunun farkedilmesi durumunda,oyun başka kurallarla devam eder ya da son bulur. (Okan Çetin’in katkısıyla).

Kağıtlar ele alındıktan sonra eğer oynanmamışsa eksik yada fazla kağıt bulunduğu anlaşılırsa yeniden kağıt yapılır.

Fazla kağıdı olandan bir oyuncu oyuna başlamadan bunu söylediğinde karşıdaki oyuncuya elinden bir kağıt çektirerek oyuna devam edemez, kağıt yeniden dağıtılmalıdır.

Aynı şekilde eksik kağıt dağıtılmış olan, oyuna başlamadan önce olsa bile yerden kağıt çekerek eksiğini tamamlayamaz, kağıt yeniden dağıtılır.

Ancak kağıdı yapan kişi elinde 10 kağıt olduğunu söylerse ve oyunu bozmak istediğini söylerse oyunu bozmak karşıdakinin hakkıdır karşıdaki istemezse oyunu bozmayabilir. (Çünkü dağıtan oyun bozulsun diye bunu kasıtlı yapmış da olabilir)

Karşıdaki bunu kabul etmezse dağıtanın elindeki 10 kağıttan istediğini çekerek destenin ortasına yerleştirebilir. Ancak 10 kağıt olan dağıtanda değil karşıdakindeyse oyun otomatikman bozulur yeniden kart dağıtılması gerekir.

Oyun içinde eksik yada fazla kağıt çekmiş olan tespit edildiğinde el bozulmaz!

Eğer bir kişinin elinde 9’dan fazla kağıt varsa buna “Alamüet” yani “Bişey söyleyemeyen” denir oyun devam eder. Ancak fazla kağıdı olan kişi asla elinden fazla kağıdı çektirmek suretiyle alamüet olmaktan kurtulamaz. Ancak oyun bozulmaz alamüet olan kişi bu tespit edildikten itibaren oyununa devam eder ancak

  • Puan yazamaz
  • Oyun sonunu alamaz
  • Briskleri (as ve onluları) sayamaz
  • Ancak elinde fazla kağıt olduğu tespit edilinceye kadarki yazmış olduğu puanlar aynen geçerlidir.

Bir kişinin elinde eksik kağıt varsa kağıt çekerek eksiğini tamamlayamaz ancak oyun bozulmaz aynen devam eder. Eksik kağıdı olan kişi

  • Puanlarını yazar
  • Briskleri sayabilir
  • Ancak elinde eksik kağıt olduğundan teknik olarak oyun sonunu alamayacaktır.

Oyun oynanırken veya oyunun sonunda tüm desteden bir kağıt dahi eksik olduğu saptanırsa oyun bozulur, kağıt tamamlanır yeniden oynanır. Ancak eksik kağıtla oynandığı anlaşılmadan önce vido söylenerek kazanılmış parti varsa geri verilmez.

Başka bir desteden fazladan kağıt karışışsa çıkartılır, bu oyunu bozmaz.

Bir Cevap Yazın