Koz Belirleme

Oyunda yüksek puan kazanmak için oyuncular ellerindeki daha güçlü olan seriyi koz olarak açmaya çalışırlar. Bir oyuncunun kozu belirleyebilmesi için, aynı renk K ve Q’ı yere açması gerekir. Örneğin sıra Ali’de ve elinde karonun kızı ve papazı var. Ali bunları yere açar, “Koz” der, ve 40 sayı alır. Bundan sonra, oyun kozlu hale döner. Koz, karşısındaki her kağıdı alır, eğer kendinden daha yüksek bir koz değilse. Dolayısıyla koz 9’lunuz, başka bir rengin A’sından daha güçlüdür.

Koz belirlendikten sonra iki oyuncunun da amacı bir an önce koz serisini açarak 250 puan kazanmaktır. Koz belirlenirken hemen koz serisi de açılabilir, bir sakıncası yoktur. Hatta rakibin moralini bozmak için birebir olduğu bile söylenebilir.

Bezik, yani Karo J ve Maça Q, yukarıdaki sayı tablosundan da anlaşılacağı üzere, çok değerli kağıtlardır. Eli sıkıştırmamak için, hem kozda, hem de Karo vale+Maça kız ikilisinde kullanılabileceği için, maça ve karo kozlar, oyunun en şık kozlarıdır. Yine de koz belirlerken, en son tahlilde önemli olan elinize gelen ve gelmesi muhtemel kağıtlardır.

Bir Cevap Yazın