El sonu

Yerde çekilecek kağıtlar bittikten sonra, yere açılmış kağıtlar da alınır, elinizde toplam 9 kağıdınız olur ve 3-5-8’deki gibi klasik koz oyunu oynanır. Bir renkten kağıt atılmışsa aynı renkten bir kağıt, yoksa koz atmanız gerekir. Koz atılmışsa yükseltmek zorundasınızdır. En son kağıdı alan eli kazanmış olur. Eğer o oyun boyunca 250’lik koz serisi açılmışsa, 250 ek sayı alır. 40 açılmışsa 40 ek sayı alır. Koz açılmamışsa (ki bazen olur) ek sayı hakedilmemiş demektir. Kimse bir şey alamaz.

Kozlu bölüm sonunda, elinizde biriktirmiş olduğunuz kağıtlardan da içlerindeki brisk sayısı oranında puan kazanırsınız. Brisk, el sonunda sayılan A ve 10’lu kağıtlardan her biridir. Her oyuncu biriktirmiş olduğu kağıtlardan A ve 10’luları sayar, 20 ile çarpıp bir ek sayı daha alır.

  • Örneğin, Ayşe 15 brisk, Ali (toplam 32 brisk olduğundan) 17 brisk almışsa, Ayşe 300, Ali’de 340 ek puan alır. Toplamın 640 (32×20) etmesi gerektiği dikkatinizi çekmiştir.
  • Bu yüzden oyun oynanırken A ve 10’lulara ayrı bir özen ve dikkat gösterilmesi 10 sayı ile el kazanmanızı bile sağlayabilir.
  • Briskler sayılmadan önce yanlışlıkla kağıtlar karıştırılmış ise her iki tarafa da 320’şer puan yazılır.

Bir Cevap Yazın