Tartışmalar

Tartışmalar

Aşağıdaki bölüm site ilk tasarlandığında ortaya çıkan tartışmalardan oluşuyor. İstediğimiz bezik oyununda üzerinde anlaşılması gereken noktaları ortaya çıkarmaktı. Aşağıdakilere benzer tartışmaları bir süre e-posta grubumuzda yürüttükten sonra forum’a taşıdık. Aşağıdaki nostaljiyi de yok etmek istemedik. Hem bunları hem de grubumuzdaki tartışmaları foruma aktarmak niyetimiz var, ama artık ne zaman gerçekleşir bilemiyoruz.


Tartışmalı durumlarda sıkıntı yaşamamak için oyunu oynayan bezikçilerin bir karara varmaları, sonradan “çamura yatıyorsun ama” suçlamalarını engelleyebilir.

Koz belirlenememiş oyun: Yerdeki kağıtlar bitmek üzereyken hem 40, hem 800 yazılır mı?

Bu tartışmayı Mert Furat açtı:

“Eli ezgi kazanır ve tam o anda yerde çekilecek olan 4 kağıt kalmıştır …
Oyunun sonu olmasına ve yerde 4 kağıt kalmasına rağmen hala koz belirlenmemiştir…..
Ezginin yerde 3 karo papazı açık durmaktadır…
Ezgi yere aynı anda 4. karo papazı ve 1 karo kız açarak ; 40 kalsın 800 demek ister ..Acaba ezgi böyle bir hareket yapabilir mi ? Eğer 800 yazarsa bir dahaki oyunu kazanamazsa silmesi gerekir mi?

Mert ; hepsi karo olmak üzere 1 as , 2 10lu , 2 kız , 3 vale
Ezgi ; 1 karo 10 lu , 1 karo vale , 1 maça papaz”

Biz de buna mükabil dedik ki:

“benim konuya yorumum şu olacak: ezgi, karo kızı da koyarak, kozu karo olarak belirlemiş olur. 40 puandan önce 800’ü yazabilir. 40’ı yazamasa, yani koz belirleme puanını alamasa bile kozu belirlemiş olur ki bu da 800’ü geçerli kılar. mert isterse 40’ı yazdırmayacaktır. elinde artık koz olan kağıtlar yerdekiler bitene kadar elin mertte kalmasına yeter (eğer yerde ezgiye gelmesi muhtemel bir karo as’ı kalmamışsa).”

Fakat danıştığımız bir bezik büyüğümüz şu yorumu yaptı:

“bahsettiğim bir bilen’le konuştum en sonunda ve benim size
ilettiğim yolun yanlış olduğunu düşündüğünü söyledi. onun söylediğine
göre kozun geçerli olabilmesi için koz kız+papaz 40’ının yazılmış
olması gerekiyormuş. dolayısıyla ezgi ancak bir el daha alabilirse
800’ü yazabilir. mert ona el vermezse 40 ile yetinmek zorunda
kalır.”

oyunun mutlak kurallarından çok ananeler ve törelerle ilgili bir durum anlaşılan. yorumu olanların cevaplarını yayınlamak istiyoruz.

Döndürmek: Üst üste kaç puan döndürülebilir?

En çok tartışılan konulardan biri “döndürme” konusu. Barış Erman aynı durum için “A Marquer” terimi kullanmış.

Sitede “döndürme” terimiyle karşıladığımız durum şudur:

Ali bir puan yazmak üzere (örneğin yere açmış olduğu Maça koz serisinin üzerine 250 puan yazmak üzere) yere bir kağıt atar (örnekten devam edersek, misal Maça vale). Ayşe Maça papaz atarak yerdeki eli ve Ali’nin puanını döndürür. Ali tahtaya 250 puanını ekler, fakat dönük olduğunu belirtmek üzere 5000 mandalını kaldırır. Bu bir nevi felç durumudur. Ayşe, belki de maça papazdan puan alamayacaktır ama Ali’nin oyununu sıkıştırmak niyetindedir. Ali dönüğünü indirmeden puan yazamaz tahtaya.

Puanın dönüklükten kurtulması için Ali’nin yerdeki ellerden birini alması gerekir. Bu gerçekleşince Ali kaldırmış olduğu 5000 mandalını indirir ve puan tahtaya gerçekten (!) yazılmış olur.

Şimdi sorun şu. Ali el alamadan, koz çakmaya devam ederse ne olur? Örneğin bir sonraki elde bir koz vale daha attı. Ayşe tekrar Maça onlu ile döndürdü. Ali ikinci 250’yi de döndürür mü, yoksa ikinci kez attığı koz vale yanmış mıdır?

Bizim oynadığımız versiyonda biz biriktirmeye devam ediyoruz. Yani Ali hiç el alamasa da, örneğin 4 adet 250 biriktirebilir.Böylece Ayşe Ali’yi sadece bir el geri bırakmış oluyor oyundan. Ali’nin bu sıkışmışlıktan kurtulmak için çok radikal bir hareket yapmasına gerek yok.

Halbuki, dönükler biriktirilmezse, yani Ayşe’nin döndürmeleri Ali’yi iyice sıkıştımaya başlasa oyun daha keyifli hale gelir diye düşünüyoruz. Yani 5000 mandalı bir kere kalkmışsa, Ali’nin bir kere eli “dönük” olmuşsa, Ali o mandalı indirene kadar, yani yerden bir el alana kadar yeni puanı, dönük olarak bile olsa, alamaz, yazamaz.

Bu konuda Barış Erman aşağıdaki yorumu yapmış. O da zor oyunu sevenlerden.

“A marquer” durumda bulunan (marköze geçirilen fakat el almayi bekleyen) birden fazla puan olamaz. yani bir taraf, dört as açip 100 puan yazmis ve sonra el dönmüs ise, arkasindan seri açip, ikinci bir kozla (örnegin vale ile) eli almissa, iki puandan birini seçmesi gerekir. O zaman da 100 puan silinir, yerine kozdan gelen 250 yazilir.”

Konuyla ilgili cevaplandırdığımız sorulardan birine bakmak için sorular-cevaplar sayfasına bakabilirsiniz.

Vido: Üstüste kaç kere vido çekilebilir?

Vido konusu. Yine Barış Erman’dan:

“Vido bence bezige asil eglencesini katan olay, bu yüzden de arkadaslarla bezik oynadigimizda vidolar havada uçusur. 32 puanlik vido çekildigini hatirliyorum (normal oyunda). Fakat bizim kabul ettigimiz bir kurala göre, “kimse kendi vidosu ile rubikonda kalamaz”. Yani son vidoyu çeken kisi, sonrasinda oyunu kaybettiginde, bir de 1500 puanin altinda kalmissa, vidolarla bulunan puan bir daha iki ile çarpilmaz, tek vido varsa iki, iki vido varsa dört puan kazanilmis olur. Bu bildigim kadariyla genel bir kural, fakat yaniliyor da olabilirim.”

Biz “kimse kendi vidosu ile rubikonda kalmaz” kuralını ilk kez duyduk, fakat oyunun cıvımaması için isabetli bir kural olarak uygulanabilir.

Bonus puanlar: Koz ile 50 aynı açılırsa?

Karo ya da Maça koz olarak açılırken yanlarına, sırasıyla, Maça kız ya da Karo vale eklenebilir. İkisi için puan yazılır ve bir durumda artı 10 puan kazanılır.

Yani,

  • Maça kozu açılırken: Maça Papaz + Maça Kız + Karo Vale = 100 puan. Hem Maça Papaz-Kız ikilisinden 40 puan, hem Karo Vale-Maça Kız ikilisinden 50 puan, artı 10.
  • Maça koz serisi açılırken: Maça serisi + Karo Vale = 300 puan. Hem maça koz serisinden 250 puan, hem de Karo Vale-Maça Kız ikilisinden 50 puan.
  • Karo koz serisi açılırken: Karo serisi + Maça Kız = 300 puan. Hem karo koz serisinden 250 puan, hem de Karo Vale-Maça Kız ikilisinden 50 puan.

Bu durum için Barış Erman aşağıdaki yorumu yapıyor:
“Yine bizde, direkt olarak koz serisi açan, 250 yerine 300 puan alir. maça koz ile ayni anda bir de karo vale açan da 100 puan almis olur. (10’ar puan bonus) Bunlarin da genel kurallar oldugundan süpheliyim.”

Bir Cevap Yazın